Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2023

20230424
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wykład prof. Marzenny Czerniak-Drożdżowicz

Data: 24.04.2023
Czas rozpoczęcia: 16:45
Miejsce: sala posiedzeń Oddziału PAN przy ul. św. Jana 28

W imieniu Komisji Orientalistycznej Oddziału PAN w Krakowie zapraszamy na wykład prof. dr hab. Marzenny Czerniak-Drożdżowicz, który odbędzie się 24 kwietnia 2023 r.

Komisja Orientalistyczna Oddziału PAN w Krakowie uprzejmie zaprasza na posiedzenie naukowe, które odbędzie się 24 kwietnia 2023 r. (PONIEDZIAŁEK) wyjątkowo o godz. 16.45 – hybrydowo: w sali posiedzeń Oddziału przy ul. św. Jana 28 w Krakowie oraz na platformie Microsoft Teams.

 

Prof. dr hab. Marzenna Czerniak-Drożdżowicz

wygłosi referat:

„Śrīraṅgamāhātmya – Hagiotopografia”

 

Prezentacja dotyczy badań prowadzonych w ramach zakończonego 2 styczniu 2023 roku projektu NCN OPUS 15 zatytułowanego Kulturowy ekosystem literackich tradycji południa Indii okresu przednowoczesnego (2019-2023). Wykonawcami projektu byli prof. dr hab. Marzenna Czerniak-Drożdżowicz, dr Ewa Dębicka-Borek, dr Ramaraghaviah Sathaynarayanan (École francaise d’Extrême Orient [EFEO], Pondicherry) oraz mgr Ilona Kędzia. Projekt dotyczył zjawisk zachodzących na obszarze Indii południowych, głównie w regionie historycznego, przednowoczesnego Tamilnadu, gdzie odnajdziemy wiele zróżnicowanych tradycji kulturowych, tkwiących głęboko w rzeczywistości lokalnej, ale także odwołujących się do zjawisk wspólnych kulturze całego subkontynentu indyjskiego. Zagadnieniem, które szczególnie nas interesowało były wzajemne relacje natury i kultury, stąd nasze odwołania także do zachodnich teorii ekologii kulturowej, zwłaszcza w domenie literatury. Materiał źródłowy stanowiły sanskryckie i tamilskie teksty dotyczące szczególnych regionów i miejsc, odnoszące się do takich elementów kultury jak religia i tradycyjna medycyna.

W mojej prezentacji skoncentruję się na jednym z elementów projektu, jakim były badania nad tekstem Śrīraṅgamāhātmya, sławiącym świętą wyspę na rzece Kāverī.